5 pomysłów na prezenty świąteczne z kaszubskim akcentem

Projekt Kaszebe - pierniki kaszubskie

Rozpoczął się grudzień, czas adwentu, przygotowań do świąt, a co za tym idzie… rozglądania się za prezentami dla bliskich. Jeśli osoby, które chcecie w tym roku obdarować pochodzą z Kaszub i/lub żywią sympatię do kaszubskich klimatów – świetnie trafiliście. Mamy dla Was kilka pomysłów na wyjątkowe prezenty, które na pewno uszczęśliwią miłośnika Kaszub.

Koszulka lub kubek z kaszubskim motywem od Doch Jo!

O ciekawym sklepie internetowym Doch Jo! pisałyśmy już szybciej – łakomych lektury zapraszamy o tu. Na stronie sklepu znajdziecie koszulki – damskie i męskie, kubki oraz płócienne torby – wszystkie z niebanalnymi, czasami śmiesznymi motywami kaszubskimi i pięknymi grafikami. Dodatkowo – robiąc zakupy w Doch Jo! teraz – dostajecie świąteczne opakowanie w prezencie.

W Doch Jo! Znajdziecie świetne kaszubskie kubki..
.. a może zestaw – koszulka + kubek? 🙂

Pyszności od Bôłt

O tym niezwykłym kulinarnym kaszubskim koncepcie pisałyśmy dla Was kilka miesięcy temu. Piotr Ślusarz i jego kaszubski street-food na pewno podbije Wasze podniebienia! Na stronie: www.piotrslusarz.pl możecie zamawiać autorskie przetwory: kaszubskie kimchi z białej kapusty, śledź miodowo-musztardowy, ogórki, pasztet i wiele innych. Świetny prezent dla łasucha i nie tylko 🙂 W Bôłt możecie zamówić także świąteczny garmaż (np. ręcznie lepione pierogi), czy swojski chleb. Na terenie Trójmiasta – darmowa dostawa plus dodatkowe świąteczne rabaty, o których informują na swoim Facebooku. Polecamy!

Kaszubskie rękodzieło od Farwy

Jeśli szukacie czegoś tradycyjnego i klasycznego, polecamy Wam pracownię z kaszubskim rękodziełem – Farwę. Założycielka galerii na stronie pisze o sobie tak:


“Jestem Kaszubką z dziada pradziada, wychowana na małej wsi Kaszubskiej, mocno związana z moim regionem jego tradycjami i twórczością, miłość do mojej małej ojczyzny wyrażam pędzlem, nitką i igłą. Produkty które tworzę wyróżnia to, że  tradycyjny Kaszubski haft wplatam w  codzienność, wykorzystuję jako motywy w ubraniach,  nowoczesnej biżuterii oraz przedmiotach ozdobnych i  codziennego użytku, meblach, obrazach i różnego rodzaju akcesoriach.”

Trudno o bardziej oryginalny prezent na święta, niż ręcznie wytwarzane wyroby. Naszą szczególną uwagę przykuły bombki z haftem kaszubskim. Świetny pomysł na prezent dla miłośnika Świąt z kaszubskim sercem! 🙂 Bombki i nie tylko znajdziecie na stronie www.farwa.pl.

Bombki z haftem szkoły puckiej; fot. Farwa.pl
Bombki z haftem szkoły wdzydzkiej;  fot. Farwa.pl

Kaszubskie kolędy – Weronika Korthals “W darënkù na Gòdë”

Weronika Korthals to kaszubska piosenkarka, którą każdy na Kaszubach zna 🙂 Nie każdy może jednak wiedzieć, że Weronika w swojej dyskografii ma także płytę z autorskimi kaszubskimi kolędami. Gwarantujemy łzy wzruszeń i cudowną atmosferę świąt – kaszubską – podczas rodzinnego słuchania albumu. Idealny prezent dla osób, które znają język kaszubski! Płytę możecie zakupić tutaj (link).

Okładka płyty “W darënkù na Gòdë”, Fot. weronikakorthals.com
Weronika Korthals, fot. weronikakorthals.com
  1. Kaszubskie DIY

Jeśli jesteś uczniem, studentem i nie dysponujesz budżetem na świąteczne prezenty, bądź po prostu lubisz rękodzieło, mamy kilka pomysłów na ręcznie robione prezenty z akcentem kaszubskim. Do ich wykonania wykorzystasz to, co raczej masz w domu. 

Nasza propozycja świątecznych, kaszubskich pierników 🙂

Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Was inspirujące. Dajcie nam znać w komentarzu, co o nich myślicie! 😉 

Z życzeniami cudownego czasu przedświątecznego,

Ania i Monika

Dodaj komentarz