PROJEKT KASZËBE, czyli nasza historia

Projekt Kaszebe - autorki

Witajcie!

Jesteśmy Ania i Monika. Obie mieszkamy w pięknej Gdyni. Poznałyśmy się w 2017 roku, pracując dla tej samej firmy. Ania zajmowała się marketingiem, a Monika sprzedażą. Praktycznie na samym początku znajomości bardzo się polubiłyśmy i poczułyśmy, że “nadajemy na podobnych falach”. Wspólne wypady na jedzonko, kawę, czasami wino czy piwko po pracy stały się zwyczajem.

W momencie pisania tej krótkiej opowieści o nas, mija ponad rok odkąd nie pracujemy już w jednym biurze. Do tej pory jednak utrzymujemy kontakt i pielęgnujemy naszą znajomość.

Kim jesteśmy?

Obie jesteśmy absolwentkami Politechniki Gdańskiej, żadna z nas nie pracuje w zawodzie. Ania po transporcie, jest specjalistką od performance marketingu, zgłębiającą również ostatnio tajniki SEO i pozycjonowania stron internetowych. Monika, z dyplomem mechanika, pomaga wykorzystywać firmom biznesowy potencjał mediów społecznościowych. Ania w wolnych chwilach robi zdjęcia – gdzie tylko się da. Monika uwielbia pisać teksty i żałuje, że nie skończyła dziennikarstwa.

MONIKA

Nasze kaszubskie korzenie

Ania pochodzi z Borów Tucholskich, konkretniej z Lipek koło Czerska. Mimo, że nie należą bezpośrednio do Kaszub, graniczą z nimi, a wiele osób ze starszego pokolenia używa kaszubskich zwrotów. Monika jest Kaszubką z dziada pradziada, pochodzi z Błądzikowa, koło Pucka. Tata Moniki i jego rodzeństwo rozmawiają ze sobą po kaszubsku.

ANIA

Skąd pomysł na wspólny projekt?

Od bardzo dawna w naszych rozmowach pojawiał się temat pasji, robienia czegoś fajnego. Obie czułyśmy bardzo silną potrzebę ekspresji (Ania – fotograficznej, Monika – pisarskiej), tworzenia czegoś, co będzie piękne, a jednocześnie miało głębszy sens. W styczniu 2020 spotkałyśmy się na wino, i temat zaczął się ponownie. W trakcie opróżniania pierwszej butelki, zahaczyłyśmy o temat Kaszub i… odleciałyśmy, dosłownie. Obejrzałyśmy chyba pół YouTube’a z piosenkami kaszubskimi. Przegadałyśmy kilka godzin o tym, jak bardzo uwielbiamy Kaszuby, jak jesteśmy dumne z pochodzenia tego regionu, jaki on jest piękny i unikalny na skalę kraju, nie tylko pod względem tradycji, ale też choćby przez oficjalny urzędowy język kaszubski.

Dużo wina i “Mòj tata kùpił kòzã”

I to było to. Olśnienie. Chcemy uwieczniać Kaszuby i Kaszubów. Utrwalić przepiękne, niekiedy zapomniane tradycje, ludzi i język. Ocalić od zapomnienia, wskrzesić miłość do kaszubszczyzny w jak największej liczbie ludzi. W dzisiejszych czasach bardzo mało się mówi o kulturze regionalnej, o tym, że warto pielęgnować tradycje. Wszystko coraz mocniej zmierza w kierunku globalizacji, czego ewentualnym skutkiem może być zanik żywej kultury kaszubskiej. Bardzo nie chcemy do tego dopuścić.

I dlatego właśnie – PROJEKT KASZËBE.

Miłość do Kaszub jest siłą napędową tego projektu po godzinach. Planujemy pokazać Wam Kaszuby najpiękniej (i najwierniej), jak tylko potrafimy. Będziemy używać sztuki fotografii i reportażu, aby opowiadać Wam kaszubskie historie, pokazywać piękne miejsca, i inspirujące postaci. Dopiero startujemy, dlatego liczymy na Wasze wsparcie – poślijcie wici o nas znajomym, rodzinie, przyjaciołom. Obserwujcie nas na mediach społecznościowych, komentujcie!

12 Replies to “PROJEKT KASZËBE, czyli nasza historia”

 1. Dziewczyny mega! Trzymam za Was kciuki!

  1. Domi, dziękujemy <3

 2. Powodzenia Dziewuchy!
  Trzymam mocno kciuki i kibicuje całym sercem <3

  1. Bardzo dziękujemy! <3

 3. Tak piękne tradycje warto ocalić od zapomnienia, powodzenia!

  1. Aneta, dzięki ogromne. <3 Właśnie taki cel nam przyświeca 🙂

 4. Super pomysł dziewczyny. Życzę Wam powodzenia i czekam na nowe teksty 🙂 Pozdrawiam, Ola, wielbicielka i kolekcjonerka kaszubskiej porceralny z Lubiany 🙂

  1. Bardzo dziękujemy za dobre słowo! <3 Wcale nas nie dziwi zachwyt ta porcelaną, robia prawdziwe cudeńka <3

 5. Brawò!! Tak trzëmôc ?z pòzdrówkama #KaszubskiHipHop robimë to dlô lëdzy!

  1. Dawid, baro dzãkùjemë! <3

 6. SUPER POMYSŁ. JA NALEZE DO STOWARZYSZENIA AKTYWNYCH KASZUBÓW SKORZEWO. TEZ DUZO SIE DZIEJĘ. ZYCZE SUKCESÓW.

  1. Dziękujemy pięknie!

Dodaj komentarz